مرکز توانبخشی و مراقبتی معلولین ذهنی از سال 1374 فعالیت خود را تحت عنوان مرکز نگهداری معلولین ذهنی آغاز کرده که بعدها عنوان نگهداری حذف شد و به مرکز توانبخشی و مراقبتی معلولین ذهنی 22 بهمن تغییر کرد که با پذیرش معلولین به صورت شبانه روزی کار خود را آغاز کرد از سال 1388 بخش مددکاری به این مجموعه اضافه شد که 300 پرونده از مددجویان تحت پوشش بهزیستی به صورت پیمانکاری سپرده شد
از سال 1374 تا سال 1394 محل مرکز معلولین در یکی از ساختمان های اداره بهزیستی بود که در سال 1394 به ساختمان جدیدالاحداث (موقوفی حاج بخشعلی احمدی) انتقال پیدا کرد و به دو مرکز زیر و بالای 15 سال تقسیم شد که این معلولین پذیرش شده از سراسر استان کردستان می باشد. از لحاظ درجه مرکز درجه دو می باشد و خدمات توانبخشی، گفتاردرمانگر، مربی تربیت بدنی، مربی هنر، پزشک عمومی، پزشک اعصاب و روان و کارشناس بهداشت محیط می باشد.

مرکز توانبخشی و مراقبتی معلولین ذهنی بیجار
با مجوز و تحت نظارت سازمان بهزیستـی کشور - شماره ثبت ۴

با بال شکسته پرکشیدن هنر است

هدف از نامگذاری روز جهانی معلولین

روز جهانی معلولین از سال ۱۹۹۲ که از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد اعلام شد، هر ساله در ۳ دسامبر برگزار می‌شود.
هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیتهای مختلف؛ و افزایش آگاهیهایی بوده است که می‌بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی؛ اجتماعی؛ اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود. این وضع به همین منوال طی شد تا در سال ۱۹۹۹ شعاری با مضمون (امکان دسترسی برای همه در هزاره جدید) برگزیده شد و سرلوحه امور قرار گرفت.
بیش از پانصد میلیون نفر به دلیل نقص در سیستم روحی و مغزی جسمی و حسی از معلولیت رنج می‌برند. اینان هر کجا که باشند و در هر نقطه‌ای از دنیا که به سر برند به دلیل موانع ظاهری و یا اجتماعی با محدودیتهایی در زندگی خود مواجه می‌شوند. در طی بیست سال اخیر کوششهای چشمگیری در شناساندن و معرفی اشخاص معلول به جامعه انسانی صورت پذیرفته است. یکی ازمواردی که می‌توان از آن به عنوان نقطه عطفی در این زمینه نام برد اعلام سال ۱۹۸۱ میلادی به عنوان سال جهانی معلولین است که توسط مجمع عمومی سازمان ملل متحد صورت پذیرفت. در سال بعد (۱۹۸۱) فاصله سالهای ۱۹۹۲ – ۱۹۸۳ میلادی دهه جهانی معلولین نام گرفت تا کیفیت و شرکت فعالانه و همه‌جانبه افراد معلول را در زندگی اجتماعی و گسترش و پیشرفت آنها ارتقاء بخشد.

گالری تصاویر

انسان هابه لبخندی که بر لب می نشانند و به دردی که می کاهند، می ارزند